زیبایی همیشه به دل انسان می نشیند. یکی از بهترین ترکیب ها، برای به وجود آمدن زیبایی ترکیب درب چوبی و شیشه دارای نقوش می باشد. درب چوبی شیشه خور بهترین گزینه، برای افزایش زیبایی و بهتر شدن استایل خانه یا ساختمان است. عبور نور خورشید، از میان شیشه های این نوع درب ها فضای دلگرم کننده و دلنشینی به وجود می آورد.

تعریف درب چوبی شیشه خور

درب چوبی انواع مختلفی دارد یکی از این مدل درب ها، درب چوبی شیشه خور می باشد که جزو درب های چوبی لاکچری یا لوکس، محسوب می شود. این گونه درب ها از صفحات چوبی و چارچوب های فلزی، درست می شود. در ساخت این درب ها، از شیشه های زیبا و کار شده هم استفاده می شود. درب های چوبی شیشه خور، دارای امنیت بسیار بالایی نیز هستند. در این مقاله به توضیح درب چوبی شیشه خور می پردازیم.

درب چوبی شیشه خور در محیط خارجی

این مدل درب های در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت اند.

مزایای درب چوبی شیشه خور

درب های چوبی شیشه خور مزایای متعددی دارند که آنها را به گزینه تمام عیار برای خرید تبدیل می کند. مواردی همچون:

  • زیبایی
  • نورپردازی
  • تهویه هوا
  • امنیت
  • رنگ و نقوش مختلف
  • لاکچری

از جمله مزایای درب چوبی شیشه خور می باشد که هر یک را در ادامه توضیح خواهیم داد.

زیبایی:

درب های چوبی شیشه خور با ترکیب زیبایی چوب و شیشه، جلوه ای خاص و لوکس به خانه می دهند. بهترین مدل های درب های چوبی؛ برای داخل و خارج از آپارتمان درب چوبی شیشه خور می باشد.

نورپردازی:

شیشه های درب چوبی شیشه خور، نور طبیعی را به داخل خانه می آورند و باعث روشن تر شدن فضای داخلی می شوند. البته درب بعضی از این درب ها، نورهای مصنوعی ال ای دی هم استفاده می شود.

تهویه هوا:

شیشه های درب چوبی شیشه خور، جریان هوا را در داخل خانه تسهیل می کنند. برخی از این نوع درب های دارای پنچره های کوچک شیشه ای هستند، که بدون نیاز به باز کردن درب می توانید از این پنجره های کوچک استفاده کنید

امنیت:

درب های چوبی شیشه خور با استفاده از شیشه های سکوریت، امنیت بالایی دارند. با توجه به اینکه در ساخت این درب ها، از شیشه استفاده می شود اما این نوع شیشه ها، بسیار مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارند.

رنگ و نقوش مختلف:

به لطف پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از درب چوبی شیشه خور از لحاظ رنگ، استایل و نقش های پیاده شده بر روی آنها وجود دارد. برخی از این مدل درب ها دارای نقش های رومی هستند؛ برخی ساده و برخی دارای نقش های مدرن و مینیمال هستند.

لاکچری:

به طور کلی درب چوبی شیشه خور در گروه درب های لاکچری دسته بندی می شوند. به دلیل زیبایی ها و هزینه های زمانی و مالی این گونه درب ها بسیار خاص هستند و لاکچری محسوب می شوند.

انواع درب چوبی شیشه خور

درب های چوبی شیشه خور بر اساس طریقه نصب، نوع شیشه و سایر ویژگی ها، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از جمله رایج ترین انواع درب های چوبی شیشه خور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- درب چوبی شیشه خور تک لنگه

این نوع درب ها دارای یک لنگه هستند و برای ورودی اتاق ها یا آشپزخانه استفاده می شوند. معمولا در وسط این نوع درب ها شیشه های بزرگ سکوریت به صورت مستطیلی نصب می شوند.

2- درب چوبی شیشه خور دو لنگه

این نوع درب ها دارای دو لنگه هستند و برای ورودی سالن ها یا راهروها استفاده می شوند. این نوع درب ها معمولا مناسب محل هایی مانند تالارها و اتاق جلسات های لاکچری هستند.

3- درب چوبی شیشه خور کشویی

این نوع درب ها به صورت کشویی باز و بسته می شوند و فضای کمتری اشغال می کنند. استفاده از این نوع درب در سال 1402 در ایران بسیار رواج داشته و بیشتر برای مغازه ها و کافه ها استفاده می شود.

4- درب چوبی شیشه خور فرانسوی

این نوع درب ها از دو لنگه بزرگ شیشه ای تشکیل شده اند و جلوه ای بسیار زیبا و لوکس دارند. این نوع درب ها سایز بزرگی دارند و طبیعتا هزینه بالایی نیز خواهد داشت.

نحوه انتخاب درب چوبی شیشه خور

برای خرید درب چوبی شیشه خور یک سری نکات را باید را رعایت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برخی از این نکات جز مزایای درب چوبی شیشه شور محسوب می شوند و هم بر روی کیفیت و هم بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار هستند. هنگام انتخاب درب چوبی شیشه خور، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

1- نوع شیشه

نوع شیشه درب چوبی شیشه خور، بر زیبایی و امنیت آن تاثیر می گذارد. شیشه های سکوریت، ایمن ترین نوع شیشه برای درب های چوبی شیشه خور هستند. البته برخی شیشه های ضد سرقت نیز وجود دارند که با استانداردهای نظامی، مقاوم شده اند اما به صورت متداول از آنها استفاده نمی شود.

2- اندازه درب

اندازه درب چوبی شیشه خور باید متناسب با فضای مورد نظر انتخاب شود. حتما برای خرید این مدل درب با نصاب ماهر این درب صحبت کنید تا بتوانید اندازه دقیقی در دست داشته باشید. در غیر این صورت ممکن بعدا متحمل هزینه های اضافی بشوید.

3- رنگ و طرح

رنگ و طرح درب چوبی شیشه خور باید با دکوراسیون داخلی خانه هماهنگ باشد. البته مشاورین ما در مجموعه صنایع چوبی دارابی در این مورد به شما کمک خواهند کرد.

4- قیمت

قیمت درب های چوبی شیشه خور بسته به نوع، کیفیت و برند آن، متفاوت است. همانطور که گفته شده کیفیت اجزای مختلف درب در قیمت نهایی آن موثر است.

کاربردهای درب چوبی شیشه خور

همانند دیگر درب ها، درب های چوبی شیشه خور کاربردهای مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ورودی خانه یا ساختمان

درب های چوبی شیشه خور، گزینه مناسبی برای ورودی خانه هستند. این درب ها با ترکیب زیبایی چوب و شیشه، جلوه ای خاص و لوکس به خانه می دهند.

2- ورودی اتاق ها

درب های چوبی شیشه خور، گزینه مناسبی برای ورودی اتاق ها هستند. این درب ها نور طبیعی را به داخل اتاق ها می آورند و باعث روشن تر شدن فضای داخلی می شوند.

3- ورودی آشپزخانه

درب های چوبی شیشه خور، گزینه مناسبی برای ورودی آشپزخانه هستند. این درب ها به جریان هوا در آشپزخانه کمک می کنند و باعث می شوند که فضای آشپزخانه کمتر بو بگیرد.

4- ورودی سرویس بهداشتی

درب های چوبی شیشه خور، گزینه مناسبی برای ورودی سرویس بهداشتی هستند. این درب ها به ورود نور طبیعی به سرویس بهداشتی کمک می کنند و باعث می شوند که فضای سرویس بهداشتی کمتر تاریک باشد.

نکات ایمنی در استفاده از درب چوبی شیشه خور

درب های چوبی شیشه خور هم مراقبت های خاص خود را دارند. برای استفاده ایمن از درب چوبی شیشه خور، باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • از شیشه های سکوریت استفاده کنید. شیشه های سکوریت، در صورت شکستن، به تکه های کوچک و بی خطر تقسیم می شوند. به هیچ وجه در هنگام خرید درب چوبی شیشه خور از شیشه های ساده یا فانتزی استفاده نکنید؛ به دلیل اینکه جدای خطر شکستن، امنیت هم کاهش میابد.
  • درب را در محل مناسب نصب کنید. درب را در محلی نصب کنید که احتمال ضربه خوردن به آن کم باشد. درب چوبی شیشه خور یک کالای لاکچری می باشد، که برای زیبایی آن باید از آن مراقبت نمود.
  • از درب با احتیاط استفاده کنید. از درب چوبی شیشه خور با احتیاط استفاده کنید و از پرتاب اشیا به سمت آن خودداری کنید. این کار باعث شکستن، ترک خوردن و خراش برداشتن درب می باشد.