تمیز کردن مداوم کابینت ها به صورت هفتگی باعث می شود تا عمر کابینت 50 درصد افزایش پیدا کند. به دلیل اینکه کثیف ماندن طولانی مدت کابینت، باعث می شود برخی لکه ها پاک نشوند و یا زمانی متوجه آسیب کابینت بشویم که خیلی دیر شده است و ترمیم قابل انجام نیست. همیشه سعی کنید برای تمیز کردن کابینت از دستور العملی استفاده کنید که تولید کننده کابینت به شما می دهد.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه | کابینت تمیز

آشپزخانه، مکانی است که در آن غذاهای خوشمزه آماده می‌شود و لذت بردن از زندگی را دو چندان می‌کند. اما برای داشتن یک آشپزخانه تمیز و دلپذیر، تمیز کردن کابینت‌ها یکی از قدم‌های اساسی است. در این مقاله، به شما راهکارها و نکاتی ارائه خواهیم داد تا بتوانید بهترین روش‌ها را برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه‌تان انتخاب کنید.

نکاتی قبل از تمیز کردن کابینت آشپزخانه

تمیز کردن کابینت

تمیز کردن کابینت ها را به صورت مداوم انجام دهیم

شروع هر کاری نیاز به ابزار و وسایل مخصوص به خود را دارد. تمیز کردن کابینت ها نیز از این قائده مستثنی نیست. شما باید جنس کابینت خود را بدانید و مواد مخصوص به آن را استفاده کنید. باید بدانید چه محل هایی از کابینت را تمیز کنید، تا به طور کلی بتوانید کابینت های تمیزی داشته باشید. برخی از نکاتی که قبل از شروع تمیز کاری کابینت مهم هستند شامل:

  • شناخت نوع کابینت(چوبی، هایگلاس، ام دی اف)
  • استفاده از مواد مخصوص
  • استفاده از پارچه های مخصوص
  • دوری از هر گونه اشیا نوک تیز
  • خشک کردن کابینت ها
  • تمیز کردن نقاط لکه و چربی
  • تمیز کردن دستگیره ها
  • چینش مناسب لوازم
  • پاکسازی روزانه (در صورت امکان)

نکاتی که گفته شد از جمله نکاتی هستند که برای داشتن کابینت تمیز مورد نیاز هستند. کابینت تمیز به زیبایی هر چه بیشتر خانه و آشپزخانه کمک می کند و فضای خانه را دلچسب خواهد کرد.

تمیز کردن کابینت چوبی و اشتباهات رایج

کابینت های چوبی از نظر قیمتی گران هستند و نگهداری و تمیز کردن آنها نیاز به حوصله و سلیقه دارد. این مدل کابینت ها زمان ساخته شدن طولانی تری نسبت به سایر کابینت ها دارند به دلیل اینکه از بافت طبیعی چوب استفاده می شود، پس در این صورت تمیز کردن آنها یک مورد حیاتی محسوب می شود. در ادامه طریقه تمیز کردن کابینت های چوبی را توضیح خواهیم داد.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه چوبی

همیشه بافت طبیعی چوب را در تمیز کردن کابینت چوبی در نظر بگیرید

مراحل تمیز کردن کابینت چوبی

بر روی کابینت های چوبی یک لایه محافظ وجود دارد که به چوب کمک می کند تا زیبایی خود را بیشتر نمایان کند. ابتدا برای تمیز کردن کابینت چوبی باید از موادی استفاده کنید که سازنده توصیه می کند تا کابینت از بین نرود. اما در صورتی که تولید کننده توصیه خاصی برای نگهداری کابینت چوبی ننمود می توانید از محلول های مخصوص تمیز کردن چوب استفاده کنید.

کابینت آشپزخانه چوبی

از الکل برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه چوبی استفاده نکنید.

ابتدا یک پارچه میکرو فیبر(Micro Fiber) بسیار نرم را مرطوب کرده و بر روی سطح کابینت چوبی می کشیم تا گرد و خاک را پاک کند. اگر کابینت ها دارای لکه های چربی هستند(که بسیار متداول است) مقدار از محلول را بر روی آن اسپری می کنید و به آرامی و با فشار نرم لکه را پاک می کنیم.

همیشه بعد از مرطوب کردن کابینت آن ها را خشک کنید که قطرات آب بر روی آن نماند. دستگیره های کابینت چوبی را نیز به همین صورت تمیز می کنیم تا درخشان شوند.

اشتباهات رایج در تمیز کردن کابینت چوبی

در هنگام تمیز کردن کابینت چوبی، هرگز پارچه را محکم بر روی سطوح کابینت فشار ندهید. این کار باعث می شود تا لایه محافظ کابینت به مرور از بین برود.

لایه محافظ کابینت چوبی

حتما از دستمال نرم و لطیف برای تمیز کردن کابینت چوبی استفاده کنید.

از مواد شیمیایی و اسیدهای ملایم بر روی سطوح چوبی کابینت استفاده نکنید. این کار باعث می شود چوب کدر بشود و زیبایی و درخشندگی خود را از دست بدهد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر تمیز کردن کابینت را به صورت هفتگی انجام دهید، زمان زیادی برای تمیز کردن آنها نخواهید گذاشت و همچنین لکه ها و چربی ها مدت زمان زیادی بر روی سطوح باقی نخواهند ماند تا اثری از خود باقی گذارند.

برای داشتن کابینت تمیز چوبی، همیشه بافت طبیعی چوب را مد نظر داشته باشید. کابینت های چوبی نباید در معرض تماس مستقیم با آتش باشند. در برخی موارد دیده شده، ظروف داغ بر روی این کابینت ها قرار گرفته و باعث آسیب جدی به کابینت شده است. برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه ابتدا بایستی از کابینت به درستی نگهداری کرد.

تمیز کردن کابینت هایگلاس و اشتباهات رایج

کابینت های هایگلاس(HIGH GLOSS CABINET) نور را در محیط آشپزخانه بازتاب می دهند و باعث زیبایی هر چه بیشتر آشپزخانه می شوند. این نوع کابینت ها دارای یک پوشش آینه ای بر روی خود هستند که بازتاب دهنده نور است و کابینت را درخشان می کند.

مراحل تمیز کردن کابینت هایگلاس

برای داشتن کابینت هایگلاس تمیز می توانید از محلول های مخصوص سطوح هایگلاس و یا شیشه پاک کن های بدون الکل استفاده کنید. اگر نمی توانید شیشه پاک کن بدون الکل پیدا کنید، می توانید از ترکیب آب ولرم و سرکه استفاده کنید.

تمیز کردن کابینت هایگلاس

به هیچ وجه نباید خط و خش بر روی کابینت های گلاس باشد.

برای تمیز کردن سطوح HIGH GLOSS ابتدا یک پارچه نرم را مرطوب کنید و به صورت چرخشی بر روی سطوح کابینت بکشید تا گرد و خاک و سطوح چربی کوچک تمیز شوند. همچنین این مورد باعث می شود که اگر اثر انگشت بر روی کابینت مانده نیز تمیز شود.

اگر لگه های آب و یا چربی بر روی کابینت هایگلاس مانده از محلول آب و سرکه استفاده کنید. ابتدا کمی از محلول را بر روی سطح چربی اسپری کنید، چند ثانیه صبر کنید و بعد با پارچه نرم و به صورت چرخشی پاک کنید. بهتر است برای تمیزی بیشتر کابینت هایگلاس را از بالا به پایین تمیز کنید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن کابینت هایگلاس

برای تمیز کردن کابینت های گلاس هیچ وقت از پارچه زبر استفاده نکنید، به دلیل اینکه سطوح آینه ای کابینت هایگلاس را خط می اندازد و به مرور کابینت شفافیت خود را از دست می دهد.

تمیز کردن کابینت HIGHGLOSS

نباید اثر انگشت و یا چربی بر روی کابینت های گلاس بماند.

هیچ وقت پارچه را به صورت محکم بر روی کابینت های گلاس نکشید. این کار باعث می شود، به مرور زمان لایه های کابینت از بین برود. روکش ام دی اف، روکش شیشه ای از جمله این موارد هستند که آسیب می بینند.

برای پاک کردن لکه هایی که سخت از بین می روند از اشیا نوک تیز، مثل چاقو استفاده نکنید. این کار باعث صدمات غیر قابل جبران بر روی صفحه کابینت هایگلاس می شود و حتی ممکن است بر روی کابینت خراشی عمیق ایجاد شود.

محلول های اسیدی با غلظت بالا روکش آینه ای کابینت HIGH GLOSS را از بین می برند. برای تمیزی و مراقبت بیشتر بهتر است از همان ترکیب آب ولرم و سرکه استفاده نمایید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف و اشتباهات رایج

یکی از اقتصادی ترین انواع کابینت آشپزخانه، کابینت ام دی اف (MEDIUM DENSITY FIBERBOARD) می باشد. درصد بسیاری زیادی از بازار کابینت متعلق به کابینت ام دی اف است. کابینت های ام دی اف دارای انواع مختلفی هستند اما ما در این مقاله، نکات کلی برای داشتن یک کابینت تمیز MDF را به شما توضیح خواهیم داد.

مراحل تمیز کردن کابینت ام دی اف

راه های مختلفی برای تمیز کردن کابینت ام دی اف وجود دارد. محلول های شیمیایی زیادی در بازار وجود دارند که به شما در تمیز کردن کابینت ام دی اف کمک می کند. اما ما در این مقاله روش دیگری را به شما آموزش خواهیم داد.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف باید از آب زیاد و حرارت دور باشد تا کابینت تمیز بماند

برای داشتن کابینت تمیز ابتدا اجسام تیز و سخت را از آنها دور کنید و لکه های آب و چربی را سریعا تمیز کنید. این ها ابتدایی ترین و مهم ترین موارد برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه می باشند.

مناسب ترین راه برای تمیز کردن کابینت های MDF استفاده از شامپو فرش است. شامپو فرش دارای خواص لکه بر و ضد چربی است و بسیار مناسب تمیز کردن کابینت ام دی اف است.

ابتدا با یک دستمال نرم گرد و خاک روی سطوح کابینت را تمیز می کنیم و سپس محلولی از آب ولرم و شامپو فرش درست میکنیم. با دستمالی دیگر که توسط محلول مرطوب شده (دستمال خیس نباشد همین که مرطوب باشد کافیست) به صورت چرخشی سطوح کابینت را دستمال می کشیم. بعد اینکه سطح کابینت را به خوبی توسط محلول تمیز کردیم، با یک دستمال تمیز سطح ام دی اف را خشک و تمیز می کنیم.

اگر لکه ای از آب و چربی بر روی کابینت ام دی اف باقی مانده بود، مدت زمان بیشتری آن قسمت را دستمال بکشید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن کابینت ام دی اف(MDF)

برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف هرکز از محلول های دارای الکل استفاده نکنید، این موضوع باعث خشکی بیش از حد سطح کابینت ام دی اف می شود و ممکن است بعد از مدتی پوسته کابینت ترک های جزئی بخورد.

تمیز کردن کابینت mdf

برای تمیز کردن کابینت ها از پارچه های رنگ دار استفاده نکنید

برای تمیز کردن لکه هایی که اثرات آن از بین نمیرود، هرگز از جسم های سخت و نوک تیز استفاده نکنید. این کار باعث می شود، سطح کابینت دارای خراش های عمیقی شود که قابل ترمیم نیست.

هیچ وقت کاغذ و پارچه هایی که از خود رنگ پس می دهند را بر روی سطوح کابینت ام دی اف، نکشید چون ممکن است رنگ  آن ها بر روی کابینت پخش شود و این مورد هرگز قابل ترمیم نیست.

با توجه به نکاتی که گفته شد بهتر است این موارد را رعایت کنیم:

در هنگام خرید کابینت از تولید کننده هایی خرید کنیم، که کابینت های با کیفیت به بازار عرضه می کنند. متریال با کیفیت بسیار در طول عمر کابینت موثر است. برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه بهتر است از خود تولید کننده مشاوره بگیریم تا باعث آسیب به کابینت نشویم.

حرارت مستقیم به انواع کابینت آسیب میزند، گذاشتن ظروف داغ بر روی کابینت، گرمای گاز یا فر باعث از بین رفتن و آسیب به کابینت می شود. ضربه زدن با اجسام تیز و سخت و یا پرتاب اجسام سنگین و آهنی بر روی کابینت صدمات جبران ناپذیری به کابینت وارد می کند.

در صورتی که تصمیم دارید کابینت های خانه خود را تعویض و یا بازسازی کنید، صنایع چوبی دارابی آماده است، تا تمامی مراحل طراحی و نصب را به صورت سریع و با بالاترین کیفیت انجام دهد. صنایع چوبی دارابی تولید کننده و عرضه کننده، انواع کابینت آشپزخانه به صورت مستقیم و بدون واسطه است.