درب ضد حریق جز یکی از اجزای مهم در صنعت ساختمان شده است. این نوع درب ها، در مقابل آتش مقاومت بالایی دارند و مانع از ورود دود می شوند. امروزه وجود درب ضد حریق، در ساختمان بسیار حیاتی و نجات بخش است. انواع مختلفی از این نوع درب ها در بازار وجود دارند مانند چوبی و فلزی، که در این مقاله در مورد آنها صحبت خواهیم کرد

درب ضد حریق(FIRE PROOF DOOR)

هیچ شکی وجود ندارد که انسان ها، برای محافظت از جان خود محصولات مختلفی تولید می کنند تا در حال و آینده آنها را محفوظ نگهدارد. درب ضد حریق، نمونه ای از این محصولات می باشد. طبق استانداردهای جدید ساختمانی درب های ضد حریق حتما باید در ساخت ساختمان لحاظ شود.

درب ضد حریق ساختمان

درب ضد حریق باید مانع از ورود دود شود

چه بهتر که این درب ها، دارای تاییدیه سازمان آتش نشانی کشور نیز باشند. معمولا در ساختمان های دارای 23 متر ارتفاع یا بالاتر باید از درب ضد حریق استفاده شود. درب های ضد حریق دارای انواع مختلفی هستند، اما ما در این مقاله متداول ترین آنها را به شما معرفی می کنیم.

انواع درب ضد حریق

درب های ضد حریق، با متریال های مختلفی وارد بازار می شوند. به صورت کلی در ساخت درب از متریال های مختلفی مثل چوب و فلز استفاده می کنند و درب های ضد حریق از این قائده مستثنی نیستند.

درب ضد حریق در محیط صنعتی

درب ضد حریق از متریال های مختلفی ساخته می شود

درب ضد حریق چوبی(WOOD FIRE PROOF DOOR)

علاوه بر وجود درب فلزی، درب چوبی با اهداف خاص نیز در بازار وجود دارند. هدف درب های ضد حریق محافظت از جان و اموال است. اما خیلی بهتر است، که این مدل درب ها نیز با سلیقه و زیبایی همراه شوند. این گونه درب ها دارای لایه های محافظتی در داخل و خارج خود هستند تا از ورود آتش به محیط جلوگیری کنند. برخی از درب های چوبی ضد حریق توانایی تحمل آتش تا 30 دقیقه را نیز دارا هستند. همه این عوامل بستگی به نوع و کیفیت درب دارد.

درب ضد حریق چوبی

درب های ضد حریق چوبی با چارچوب فلزی ساخته می شوند

درب ضد حریق فلزی(METAL FIRE PROOF DOOR)

درب های ضد حریق فلزی، توانایی تحمل آتش تا 60 دقیقه و تا بالای 180 درجه سانتی گراد را دارند. معمولا درب های فلزی ضد حریق ظاهری بسیار ساده به همراه رنگی یکدست دارند. این مدل درب ها، همانند همتای چوبی خود دارای یک اهرم باز کردن درب در قسمت وسط درب هستند تا بتوانید درب را به راحتی و سریع باز کنید.

درب ضد حریق فلزی

بعضی از درب های ضد حریق فلزی قابلیت تحمل تا 240 درجه حرارت را نیز دارند

اجزای درب ضد حریق

درب ضد حریق دارای اجزای مختلفی می باشد. برخی از اجزای این درب بسیار حیاتی و مهم هستند، چون باعث خروج سریع تر می شوند و یا مانع از ورود آتش و دود به محیط خواهند شد. اجزای درب ضد حریق شامل :

 1. دستگیره
 2. پشم سنگ نسوز
 3. چارچوب فلزی
 4. لولا
 5. آرام بند
 6. نوار درزگیر

هر کدام از این اجزا مختص درب ضد حریق طراحی و ساخته شده است، تا از انسان و اموال در برابر حریق محافظت کند.

. دستگیره درب ضد حریق

دستگیره این نوع درب ها باید بسیار روان و سریع باشند. معمولا درب های ضد حریق، با 2 مدل دستگیره آنتی پنیک(ANTI PANIC LEVER) و آنتی پنیک بار(ANTI PANIC BAR) عرضه می شوند. مورد اول به صورت دستگیره ای و مدل دوم به صورت خطی صاف، در وسط درب قرار می گیرد که با فشار باز می شود. این دستگیره ها دارای استاندارد FD30 و FD60 نیز هستند که اعداد نشان دهنده زمان تحمل آنها می باشد.

دستگیره درب ضد حریق

دستگیره های آنتی پنیک مخصوص درب ضد حریق می باشد و به هیچ وجه گیر نمی کنند.

2. پشم سنگ نسوز

تمامی درب های ضد حریق، دارای شبکه ای فلزی از درون می باشند. درون این شبکه ها از پشم نسوز پر می شوند تا مقاومت و ظرفیت درب را در برابر حریق افزایش دهند.این مورد، توانایی درب را از نظر زمانی تا 2 ساعت و از نظر حرارتی تا 850 درجه سانتی گراد افزایش می دهد.

پشم سنگ نسوز درب ضد حریق

سنگ پشم نسوز مقاومت درب ضد را در برابر آتش را افزایش می دهد

3. چارچوب فلزی

یکی از مهم ترین ارکان درب های ضد حریق، چارچوب فلزی آنهاست. چارچوب های فلزی این گونه درب ها باید بسیار با کیفیت باشند تا بتوانند در برابر حرارت تغییر شکل ندهند. معمولا در ساخت این چارچوب ها از ورق های گالوانیزه(GALVANIZED SHEET) به ضخامت 2 میلی متر استفاده می شود و رنگ کوره ای الکترو استاتیک(ELECTROSTATIC) بر روی آنها زده می شود.

چارچوب فلزی درب ضد حریق

این چارچوب های فلزی به درب ضد حریق کمک می کنند تا در برابر حرارت بالا تغییر شکل ندهد

4. لولا در ضد حریق

به دلیل استفاده از فلز در ساخت انواع درب ضد حریق؛ معمولا آنها دارای وزن بالایی هستند. لولای درب تنها نقطه ای است که درب به آن تکیه می کند. پس لولای این مدل درب ها باید توانایی تحمل وزن های بالا را داشته باشند و حتی در برابر عوامل محیطی نیز از بین نروند. عوامل محیطی مانند رطوبت و زنگ زدگی از جمله این موارد هستند.

لولای درب ضد حریق

لوله های درب ضد حریق از نوع HEAVY DUTY هستند

5. آرام بند درب ضد حریق

آرام بند باعث می شود تا درب بعد از ورود و خروج بسته شود. این قطعه بر روی درب بسته می شود تا مطمئن شویم درب، به هیچ وجه باز نمی ماند. در هنگام آتش سوزی، در صورت تردد افراد از درب ضد حریق، آرام بند درب را به صورت اتوماتیک می بندد تا آتش و یا دود به طبقات و قسمت های دیگر وارد نشود و پشت درب مبحوس بماند.

آرام بند درب ضد حریق

آرام بند درب ضد حریق بعد از هر ورود و خروج درب را به آرامی می بندد تا مانع از ورود هوا شود

6. نوار درزگیر

با توجه به مثلث آتش(FIRE TRIANGLE) 3 مورد برای آتش مورد نیاز است. ماده سوختنی، حرارت و اکسیژن این 3 مورد می باشند. در صورتی که درب ضد حریق دارای نوار درزگیر پلاستیکی با کیفیت باشد مانع از ورود اکسیژن به محیط می شود و در مواردی به فرو نشست آتش کمک می کند. البته در مواردی که اتفاق خاصی نیافتاده است این نوار باعث می شود تا گرد و خاک به محیط وارد نشود.

نوار درزگیر درب ضد حریق

این نوارهای درزگیر درب ضد حریق را در هنگام بسته شدن به خوبی پلمپ می کنند

مزایای درب ضد حریق

مزایای بسیار زیادی را می توان برای درب ضد حریق در نظر گرفت؛ بزرگ ترین مزیت این مدل درب، ضد حریق بودن آنهاست. در موارد خاص، ممکن است تنها فاصله شما با آتش فقط درب ضد حریق باشد. به صورت کلی درب های ضد حریق دارای مزایای زیر می باشد:

 • حفاظت از افراد و اشیا: مهم ترین وظیفه درب ضد حریق این مورد می باشد.
 • کاهش خسارت: جلوگیری از نفوذ آتش و دود به نقاط دیگر ساختمان
 • افزایش ایمنی: بالا بردن سطح امنیتی ساختمان و آسودگی خاطر
مزایای درب ضد حریق

درب ضد حریق فاصله ای بین انسان و آتش است

مزایای فوق فقط در صورتی حاصل می شود که درب ضد حریق، دارای بالاترین کیفیت باشد و به صورت درست و اصولی، توسط استادکار ماهر نصب شده باشد تا بتواند وسیله نجاتی در موارد آتش سوزی و خاص باشد.

کاربردهای درب ضد حریق

به طور کلی درب ضد سرقت در همه محیط ها و محل های مسقف کاربرد دارد. مانعی بر ورود حریق، حرارت و دود به نقاط دیگر است و به صورت کاملا تخصصی طراحی شده است. تعدادی از کاربردهای درب ضد حریق شامل:

 • ساختمان های تجاری
 • ساختمان های مسکونی
 • ساختمان های اداری
 • محیط های صنعتی
کاربردهای درب ضد حریق

به دلیل به دام افتادن آتش در محیط مسقف، از درب ضد حریق در این مکان ها استفاده می شود.

در تمامی موارد فوق افراد، خانواده ها و اشیا وجود دارند که باید امنیت آنها به لحاظ آتش سوزی و حریق تامین و از آنها، محافظت بشود. هر چند که این ایمنی و حفاظت دارای هزینه هایی هم باشد جان انسان ها در اولویت است.

قیمت درب ضد حریق

عوامل مختلفی در قیمت درب ضد حریق موثر است. کیفیت درب تولید شده، تولید کننده یا برند درب، ابزار و یراق آلاتی که بر روی درب نصب شده و ابعاد بر قیمت نهایی درب ضد حریق تاثیر دارد. همه مواردی که گفته شد در نهایت به مقاومت درب در برابر آتش کمک می کند.

قیمت درب ضد حریق

حتما بودجه ای برای نصب و استفاده از درب ضد حریق اختصاص بدهید

در بازار کشور، درب ضد حریق در بازه قیمتی 6 الی 20 میلیون تومان به فروش می رسد. برخی از این درب ها، دارای تاییدیه های سازمان آتش نشانی هستند و نیازی به مراجعه به این سازمان برای دریافت مجوزهای ایمنی نیست.

متداول ترین و پر فروش ترین نوع درب ضد حریقی که به فروش می رسد، درب های راه پله های فرار هستند که اکثرا در مراکز تجاری و پاساژها قابل رویت هستند.