درب ضد سرقت یکی از مهم ترین تجهیزات امنیتی برای منزل و محل کار می باشد. این درب ها با ساختار و مواد قوی خود، در برابر ضربه، برش و اهرم مقاوم هستند و می توانند مانع از ورود سارقان شوند.برای خرید و نصب درب ضد سرقت باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید یک درب ضد سرقت مناسب و ایمن برای منزل یا محل کار خود خریداری کنید.

درب ضد سرقت(درب امن): اجزا، انواع و مزایا

درب ضد سرقت(ANTI THEFT) یکی از مهم ترین تجهیزات امنیتی برای منازل و محل کار هستند. این درب ها با ساختار و مواد قوی خود، در برابر ضربه، برش و اهرم مقاوم هستند و می توانند مانع از ورود سارقان شوند. متریال های مختلفی برای این درب ها در نظر گرفته می شود؛ از چوب گرفته تا فلز همه این درب ها برای این مورد تقویت شده اند.

درب ضد سرقت چیست؟

درب ضد سرقت در برابر انواع فشارهای اهرم مقاوم است

در این مقاله به طور کامل به بررسی درب ضد سرقت می پردازیم. در ابتدا به معرفی انواع درب های ضد سرقت، اجزای تشکیل دهنده آنها و مزایای استفاده از آنها می پردازیم. سپس به نکات مهم برای خرید درب ضد سرقت اشاره می کنیم.

انواع درب های ضد سرقت

درب های ضد سرقت در انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به جنس، ساختار و کیفیت آنها تقسیم بندی می شوند. برخی از آن ها دارای نقوش مختلفی هستند، که بیشتر نمای لاکچری دارند و برخی دیگر به دلیل استفاده در مکان های با دیزاین مینیمال(MINIMAL) و مکان هایی که نما در اولویت نیستف دارای طرح های ساده و عموما فلزی اند. در ادامه به توضیح هر یک از درب های ضد سرقت بر اساس متریال می پردازیم.

انواع درب ضد سرقت

نوع درب ضد سرقت باید بر اساس محل نصب انتخاب شود

درب های ضد سرقت فلزی

درب های ضد سرقت فلزی از جنس فلز هستند و معمولاً از فولاد یا آهن ساخته می شوند. این درب ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند و در برابر ضربه، برش و اهرم بسیار مقاوم هستند. معمولا ضخامت فلز(METAL) به کار رفته در این درب ها از 1.5 میلیمتر تا 5 میلیمتر متغیر است.

به دلیل استفاده از آهن(IRON) و فولاد(STEEL) در این مدل درب ها دارای وزن بالا هستند. در برخی مدل های درب ضد سرقت فلزی از عایق های حرارتی و صدا استفاده می شود تا انتقال صدا و گرما کاهش یابد.

درب ضد سرقت فلزی دارای دوام و ماندگاری بالایی است و میتواند، سالیان زیادی بدون نیاز به هزینه های تعمیر و نگهداری ماندگاری خود را حفظ کنند. تحمل مقاومت در برابر ضربه و تخریب، باعث شده تا از این نوع درب استفاده زیادی در ساختمان سازی شود.

درب های ضد سرقت چوبی

درب چوبی دارای مدل های ضد سرقت نیز می باشد. درب های ضد سرقت چوبی دارای ورقه های چوب هستند و معمولاً با ورق های فلزی تقویت می شوند. این درب ها ظاهری زیبا و طبیعی دارند و با دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار هماهنگ می شوند. این گونه درب ها دارای نقوش مختلف بر روی بدنه هستند تا بتوانند با دیزاین محیط اطراف راحت تر ترکیب شوند.

درب های چوبی ضد سرقت معمولا با چوب های بلوط، گردو و افرا ساخته می شوند تا مقاومت بیشتری در برابر ضربه و تخریب داشته باشند.

برخی از این مدل درب های ضد سرقت می توانند تا 120 دقیقه در برابر آتش دوام بیاورند و تا 800 درجه سانتیگراد گرما را نیز تحمل کنند. این نشان از مقاومت بالای این درب ها در برابر هر گونه مشکلات است.

درب های ضد سرقت ترکیبی

درب های ضد سرقت ترکیبی از ترکیب چوب و فلز ساخته می شوند. این درب ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند و ظاهری زیبا و طبیعی دارند. این درب های ضد سرقت از لایه فولادی یا فلزهای دیگر از دورن ساخته می شوند و روکش، چوبی بر روی آنها قرار می گیرد تا زیبا خود را حفظ کنند و بی روحی فلز را از بین ببرند.

درب های ضد سرقت ترکیبی معمولا دارای وزن بالایی هستند و گران هستند؛ اما مزایای آنها تمامی این موارد را پوشش می دهد. ایمن و اصیل، بهترین مثال برای درب های ضد سرقت ترکیبی است. تمامی ابزار آلات و یراق آلات این گونه درب ها، به زیبایی و با بهترین کیفیت بر روی آنها قرار می گیرد تا بتوانند به راحتی با دیزاین داخلی یا خارجی ترکیب شوند.

اجزای تشکیل دهنده درب های ضد سرقت

اجزا دری ضد سرقت

کیفیت قفل و لولا نقش مهمی در افزایش امنیت درب ضد سرقت ایفا می کنند

درب های ضد سرقت از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که هر یک نقش مهمی در افزایش امنیت درب دارند. این اجزا ممکن است با توجه به نیاز و هزینه دارای کیفیت های مختلفی باشند.این اجزا شامل:

1. بدنه درب

بدنه درب از جنس فلز یا چوب است و معمولاً با ورق های فلزی تقویت می شود. همانطور که گفته شد توانایی مقاومت این درب ها بستگی به جنس بدنه درب دارد، تا بتوانند در برابر فشار و ضربه مقاومت بالایی داشته باشید.

2. عایق

عایق درب ضد سرقت برای کاهش انتقال صدا و گرما استفاده می شود. علاوه بر آن عموما در کناره های درب ضد سرقت، از نوارهای عایق پلاستیکی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و هر گونه هوا، استفاده می شود تا هم محیط تمیز بماند و هم از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

3. قفل

قفل درب ضد سرقت باید از نوع ایمن و ضد سرقت باشد. معمولا این قفل ها بسیار مستحکم هستند و به راحتی باز نمی شوند. بعضی از این مدل قفل با کلید مخصوص و تک (UNIQUE) خود باز می شوند و در صورت گم شدن یا شکستن کلید، مجبورید قفل را عوض کنید.

4. لولا

لولاهای درب ضد سرقت با بقیه درب ها فرق دارد. این لوله ها به صورت ویژه ای تقویت شده اند و در برخی موارد بسیار عالی پوشانده شده اند تا به راحتی قابل نفوذ نباشند. این لولا مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربات سنگین و فشار بالا دارند به طوری که به گونه ای طراحی شده اند تا دیلم به آنها گیر نکند. در صورتی که درب ضد سرقت شما بسیار با کیفیت باشد، موردی بعدی که بسیار هائز اهمیت است، لولای درب ضد سرقت است.

مزایا استفاده از درب های ضد سرقت

مزیت درب های ضد سرقت بسیار مشخص است. خریداران این درب ها آنها را بخاطر ضد سرقت(ANTI THEFT) بودنشان می خرند. اما ضد سرقت بودن جز برجسته ترین شاخصه درب ضد سرقت است. این درب ها مزایای دیگری نیز دارند که ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

مزایا درب ضد سرقت

نصب درب های ضد سرقت باعث افزایش راحتی خیال می شود.

1. جلوگیری از ورود سارقان

قفل ها، لولا ها و صفحات ترکیبی (فلزی و چوبی) درب ضد سرقت، تقویت شده است و از ورود سارقین به منزل جلوگیری می کند. وظیفه اصلی این درب ها جلوگیری از ورود سارقان است.

2. کاهش خطر سرقت

درب های ضد سرقت خطر سرقت را کاهش می دهند. به این صورت که برخی سارقین، با رسیدن به یک درب ضد سرقت با کیفیت از باز کردن آن پشیمان می شوند. این مورد به طور کلی، باعث کاهش سرقت از محل می شود.

3. افزایش امنیت

درب های ضد سرقت امنیت منزل یا محل کار را افزایش می دهند. شما با داشتن یک درب ضد سرقت با کیفیت درون ساختمان و یا محل کار می توانید با خیال راحت تری، محل را ترک کنید و نگرانی شما بابت سرقت کاهش میابد.

4. کاهش سر و صدا

عایق های استفاده شده در درب های ضد سرقت، باعث کاهش سر و صدا می شوند. درب های ضد سرقت عایق های بسیار خوبی در برابر عوامل جوی و حرارت نیز هستند. به دلیل استفاده از ورق های خاص فلزی و یا چوبی، این درب ها مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و خراب شدن دارند.

5. افزایش زیبایی

درب های ضد سرقت در انواع مختلفی با طرح ها و رنگ های متنوع تولید می شوند. امروزه درب ضد سرقت بر اساس محل نصب انتخاب می شود، تا به بتواند به راحتی با دیزاین اطراف خود ترکیب شود و زیبایی را به ارمغان بیاورد.

نکات مهم برای خرید و نصب درب ضد سرقت

همیشه نکاتی را باید برای خرید هر محصولی مد نظر داشت. درب ضد سرقت نیز از این قائده مستثنی نیست. درب های ضد سرقت علاوه بر خاصیت ضد سرقت بودن مزایای دیگری نیز دارند. اما همیشه باید مواردی را در نظر داشت باشید تا بتوانید بهترین خرید و مناسب ترین خرید را انجام بدهید.

نکات مهم خرید درب ضد سرقت

درب ضد سرقت را باید بر اساس کیفیت و نیاز انتخاب کرد.

1. میزان امنیت مورد نیاز

میزان امنیت مورد نیاز محل قرارگیری درب و میزان خطر سرقت رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. ممکن است درب ضد سرقت، در محلی نصب شود که در فواصل منظم، نگهبان برای سرکشی از محل اقدام می کند. یا درب در محلی نصب شود که بسیار شلوغ است و هر گونه سرقت، با واکنش مردم مواجه می شود. در اینصورت استفاده از درب های ضد سرقت کاری اشتباه است؛ نصب یک درب با مقاومت متوسط نیز این مشکل را برطرف می کند.

برعکس این قضیه نیز می تواند اتفاق بیافتد. در محلی که ریسک دزدی بالاست و یا موارد مشابهی در آنجا اتفاق افتاد باید یک درب ضد سرقت بسیار با کیفیت نصب گردد.

2. بودجه

البته به طور کلی، در مورد ضد سرقت کردن محل کار و یا خانه نمی توان بودجه محدودی در نظر گرفت. محمد دارابی می گوید: تنها عاملی که جلو ورود سارق به محل را می گیرد یک درب ضد سرقت با کیفیت است و در صورت ورود سارق به محل ممکن است ضرر مالی سنگینی را متحمل شویم. به همین دلیل برای تامین امنیت خود و دارایی هایمان باید محصولات درست و با کیفیتی را انتخاب کنیم.

3. ظاهر درب

درب ضد سرقت باید با دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار هماهنگ باشد. کارشناسان صنایع چوب دارابی شما را در این امر همراهی می کنند. انتخاب درب ضد سرقت باید با نمای کلی محل نصب، خوانایی داشته باشد تا هماهنگی دیزاین از بین نرود.